Gmina Starogard Gdański

Herb Gminy StarogardSerdecznie zapraszamy w gościnne progi gminy wiejskiej Starogard Gdański. Położona jest ona w południowo-wschodniej części województwa pomorskiego, na pograniczu Borów Tucholskich i okala stolicę Kociewia, Starogard Gdański. Obszar 196 km 2 zamieszkuje ponad 15 tys. osób.

Nasze tereny, dzięki zróżnicowanemu charakterowi i dogodnemu położeniu, stwarzają przyjazne warunki do wypoczynku i rozwoju gospodarczego. Turyści preferujący aktywną formę spędzania wolnego czasu, mają przed sobą wielokilometrowe wycieczki piesze czy też rowerowe po uroczych zakątkach gminy.Z pewnością warto odwiedzić choćby gotycki kościół w Kokoszkowach, Las Szpęgawski, miejsce masowej kaźni z roku 1939 i elektrownie wodne na Wierzycy w Kolinczu i Nowej Wsi Rzecznej. Miłośnicy wędkarstwa znajdą u nas wiele atrakcyjnych jezior obfitujących w ryby. Wędkując w nich będą mieli okazję do spotkania z licznie tu występującymi: płocią, okoniem, szczupakiem, linem, karpiem, czy leszczem. Być może trafią na rybę swojego życia. Nie można  zapominać o pięknie meandrującej Wierzycy, w której od kilku lat ponownie zagościły pstrągi i lipienie.

Nie brakuje na terenie gminy Starogard także lasów, które decydują o czystym powietrzu oraz zapewniają doskonałe warunki do wypoczynku w upragnionej ciszy i spokoju. Latem i jesienią obfitują  w jagody, borówki, maliny i oczywiście grzyby. Spacerując leśnymi duktami warto pamiętać, że kiedyś królami tych ostępów były niedźwiedzie, tury i żubry. Obecnie z większych zwierząt spotkać możemy dziki, sarny i jelenie. Na podmokłych śródleśnych łąkach i bagnach występują żurawie, czaple siwe i białe, bociany, rzadziej kormorany. Natomiast kaczki, perkozy dwuczube, nury czarnoszyje, kurki wodne i łabędzie nieme stanowią ozdobę jezior.

Mamy także bogatą ofertę dla ludzi biznesu, pragnących znaleźć dogodną lokalizację dla swoich inwestycji. Posiadamy dużo atrakcyjnie położonych terenów pod działalność gospodarczą oraz zabudowę mieszkaniową. Warto więc pomyśleć o ulokowaniu swojej inwestycji na naszym terenie. Jeżeli jeszcze nie byli Państwo naszymi gośćmi, serdecznie zapraszamy. Mamy nadzieję, że przyjadą tutaj ponownie Ci, którzy już kiedyś nas odwiedzili.

Dowiedz się więcej na www.starogard.ug.pl